Haberler

YouTube’da Sadece ‘Shorts’ Paylaşarak Para Kazanabileceksiniz: İşte Yeni İş Ortağı Programının Detayları…

YouTube'da Sadece 'Shorts' Paylaşarak Para Kazanabileceksiniz: İşte Yeni İş Ortağı Programının Detayları...

TikTok’un çıkışından bu yana kısa videolara evrilen sosyal medya, içerikler ve içerik tüketimi alışkanlığı, platformlar arasındaki yarışı da kızıştırdı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik yeni kazançlı programlar sundu.

Video içeriklerde 2007 yılından beri bir iş ortağı programı sunan YouTube ise bugün yeni bir programını duyurdu. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkânlar sunulmasını sağlayacak.

Shorts arasında gösterilen reklamlarlardan elde edilen gelirin %45’i içerik üreticilerine aktarılacak:

youtube shorts

YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası olacak olan yeni program ile içerik üreticiler, Shorts içerikleri arasında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %45’ini cüzdanına indirebilecek. Ödemeler, her ay düzenli olarak yapılacak. Fakat programın tek artısı bu olmayacak.

YouTube, içeriklerde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanımını da serbest bırakacak. Programa katılan içerik üreticileri, telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha önce bir telif ücreti ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine aktarılacak. İçerik üreticileri, böylelikle aslında telif nedeniyle para kazanamayacakları içeriklerden de para kazanmaya devam edecek.

Bununla birlikte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden popüler ve telifli müzikleri kullanmak için telif parası ödeyerek müziği kullanabilecekler. Müzikler için telif bedelinin ödenmemesi durumundaysa yukarıda bahsettiğimiz durum geçerli olacak.

Tüm bunların yanı sıra içerik üreticileri, Süper Teşekkür, Süper Chat ve Süper Stickers ve kanal üyelikleri gibi özelliklerden de faydalanabilecek.

Peki program ne zaman çıkacak? Kimler başvurabilir?

YouTube, yeni program için net bir tarih vermezken sadece programın 2023 yılında çıkış yapacağını açıkladı. Bu programa başvurmak için karşılanması gereken şartlar ise en az 1.000 aboneye sahip olmak ve son 3 ay içinde en az 10 milyon izlenme kazanmış olmak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir