Haberler

Meta’nın Ücretli Mavi Tiki İlk Günden Tartışma Yarattı: Parasını Verip Abone Olanlar Profil Fotoğrafını Bile Değiştiremiyor

Meta’nın Ücretli Mavi Tiki İlk Günden Tartışma Yarattı: Parasını Verip Abone Olanlar Profil Fotoğrafını Bile Değiştiremiyor

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, geçtiğimiz günlerde yeni bir abonelik sistemi duyurmuştu. “Meta Verified” olarak isimlendirilen bu abonelik sistemi, tıpkı Twitter’ın “Twitter Blue” isimli sisteminde olduğu gibi Instagram ve Facebook’taki kullanıcılara hesap doğrulama imkanı tanıyordu. Henüz Türkiye’de aktif edilmeyen abonelik sistemi, 11,99 dolardan başlayan fiyatlarla kullanılabilir olacaktı.

Twitter Blue aktif edildiğinde, ciddi bir problem yaşanmıştı. Aboneliğini başlatan kullanıcılar, ünlü isimlerin isim ve fotoğraflarını kullanarak “taklitçi hesap“lar oluşturmuşlardı. O dönemler yaşananlardan ders almış gibi görünen Meta ise ücretli abonelik sistemi için önemli bir kısıtlama getirdi. Kullanıcılar, Meta Verified abonesi olmaları durumunda isimlerini, kullanıcı adlarını, doğum günlerini ve profil fotoğraflarını değiştiremiyorlar.

Meta, taklitçi hesaplarla uğraşmamak için böyle bir adım attı

Meta verified

Meta Verified için ödeme yapan bir kullanıcı, ödeme yaptığı an itibarıyla az önce bahsettiğimiz bilgileri üzerinde hiçbir değişiklik yapamayacak. Kullanıcının bu durumdan kurtulması için aboneliğini iptal etmesi ve bilgilerini değiştirdikten sonra yeniden abonelik başlatması gerekecek. Şirket buna paralel olarak, doğrulama rozeti almak isteyen bir kullanıcının resmi kimlik ile başvuru yapmasını zorunlu kılacak. Bu sayede sadece kim olduğunu resmi belgelerle ispatlayan kullanıcılar, Meta’nın platformlarında doğrulama yapabilecek.

TechCrunch, konuyu detaylandırmak için bir Meta sözcüsü ile iletişime geçti. Açıklamalarda bulunan sözcü, bunun geçici bir süreç olduğunu, yakın bir gelecekte yeni bir araç yayınlanacağını ve profildeki değişikliklerin bu araç üzerinden yapılabileceğini ifade etti. Ancak o gün gelene dek kullanıcıların bu konuyla ilgili yapabilecekleri hiçbir şey bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir