Haberler

YouTube, TikTok’u Örnek Aldı: İndirilen Videolar Artık ‘Shorts’ Filigranını Taşıyacak!

YouTube, TikTok'u Örnek Aldı: İndirilen Videolar Artık 'Shorts' Filigranını Taşıyacak!

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, içerdiği kısa video formatıyla bu tarz mecralarda adeta devrim yaratmıştı. Çevrim içi video platformu YouTube da ‘Shorts’ ismini verdiği özelliği ile bu kısa video furyasına katılmış, TikTok’un rakiplerinden biri olmuştu.

Şimdi de geçtiğimiz günlerde Netflix, Disney+ gibi platformların aboneliğini satacağı ortaya çıkan YouTube’un ‘Shorts’ bünyesindeki videolar için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Yapılan resmi açıklamalara göre ABD merkezli dev platform, artık Shorts videolara filigran eklemeye başlayacak.

Videoların farklı platformlarda paylaşılmasının önüne geçilmesi planlanıyor

YouTube tarafından güncellemeler ile ilgili dün yapılan bir paylaşımda filigranların ekleneceği duyuruldu. Platformun bir topluluk yöneticisi tarafından yapılan açıklamada, içerik oluşturucularının filigran olmadan Shorts videolarını indirip diğer platformlarda paylaşamayacağı ifade edildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklama ise şu şekilde: “İçerik üreticileri, Shorts videolarını diğer platformlarda paylaşmak için indirmek istediğinde, bu içeriklere eklenmiş bir filigran ile karşılaşacak. Böylece izleyicilerin paylaşılan içeriğin YouTube Shorts’ta bulunabileceğini görmesi sağlanacak” Ek olarak yetkililer, filigranların önümüzdeki birkaç hafta içinde masaüstü için kullanıma sunulacağını, ilerleyen aylarda ise mobil uygulamaya ekleneceğini de sözlerine ekledi.

TikTok’un da bu tarz bir uygulaması olduğunu ekleyelim. Platform, uzun süredir indirilen videolara logosunu ekliyordu. Böylece de diğer platformlarda paylaşılan içeriklerin TikTok’a ait olduğu görülebiliyordu. Bunun yanı sıra ‘Reels’ özelliği sayesinde TikTok ile rekabette olan Instagram’dan da filigranlar ile ilgili bir açıklama gelmişti. Instagram, algoritmasının diğer platformların filigranını taşıyan içeriklerin önüne geçmeyi sağlayacağını aktarmıştı. Ancak Meta’ya bağlı platformun, şu an için kendi videolarında bu tarz işaretler eklemediğini de belirtmek gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir