Haberler

McDonald’s’ın 80 TL’ye ‘Patates Dürüm Menü’ Satmaya Başlamasını Konuşmamız Gerek: İşte Sosyal Medyadan Gelen Tepkiler…

McDonald’s’ın 80 TL’ye ‘Patates Dürüm Menü’ Satmaya Başlamasını Konuşmamız Gerek: İşte Sosyal Medyadan Gelen Tepkiler...

Dünyanın en büyük fast-food restoran zincirlerinden McDonald’s, farklı ülke ve bölgelerdeki yerel lezzetleri sahipleniyor ve menülerine ekliyor. Bu yerel lezzetler de genelde fast-food kültürü doğasına uygun, sokak arasında hızlıca hazırlanıp atıştırılabilen yemekler arasından seçiliyor. Mesela Filipinler’de çubuk makarna, İsveç’te Toblerone çikolatalı tatlı, Singapur’da tavuklu kek satabiliyor. 

Global bir firmanın yerel düşünerek satışlarını ve gelirlerini artırmak istemesi doğal. Ancak bunu yaparken firmaların o ülke ve bölgelerdeki kültürü, sahiplenecekleri yemeklerin geçmişini iyi bilmeleri gerekiyor. Hatta sırf bu yüzden sosyal araştırmalara ve kültürel uyuma milyonlarca dolar para harcıyorlar. Ancak bazen ters tepiyor. 

McDonald’s tarafından Türkiye menüsüne eklenen son yerel lezzet ‘patates dürüm’ oldu:

mcdonalds patso

Bir ekmek türevi olan lavaş ile hazırlandığından popüler sokak lezzeti patsoyu hatırlattı bu menü:

patso

Özünde “patates-ekmek” ve bir bardak açık kola olan bu yemeğin 80 TL’ye satılması üzerinden ekonomik çıkarımlar da yapıldı:

talha aynacı

jacktorrence

ata benli

Hatta McDonald’s tarafından seçilen sloganda bir gönderme olduğu bile söylendi:

con sınov

Ancak McDonald’s’ın Türkiye’yi “fakir ülkeler listesine alması”,  “et alamayanlar için”, “sadece fakir ülkelerde satılan” gibi  bilgiler gerçeği yansıtmıyor:

muhbir
10/10 reklamlar

 darkwebhaber

Zira McDonald’s bunu zaten faaliyet gösterdiği her ülkede yapıyor; o ülke ve bölgeye özgü lezzetleri menüsüne ekliyor:

 

Eğer o lezzetlerin maliyeti düşükse bu durum o ülkenin “fakir ülkeler listesine alınmasıyla” ilgisi yok, sokak lezzetleri tercihi ve kültürüyle ilgisi var. Bir de yüksek kâr elde etmekle ilgisi var tabii…

Ancak ilk etsiz menüsünü daha 2 yıl önce piyasaya süren McDonalds’ın, Türkiye’de -doğası gereği- etsiz olan patsoya yer vermesi ilginç bir detay:

Rakibi Burger King’in vegan ya da vejetaryen beslenen insanlara yönelik uzun süredir satışa sunduğu etsiz menüler, McDonald’s tarafından hiçbir zaman tam anlamıyla ciddiye alınmamıştı. 2021 yılında ilk etsiz menüsü üzerinde çalışmaya başlayan McDonald’s, bu menüyü henüz yaygın şekilde satışa sunmamıştı.

Hal böyleyken Türkiye’de “salçalı ekmek menü” gibi alternatifler tartışıldı McDonald’s için…

atakannezih

bir delinin hatıra defteri

Hatta McDonald’s “patsonun geçmişine hakim olmamakla” eleştirildi:

talya

talya khalke

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir