Haberler

TikTok’tan Yeni Şeffaflık Adımı: Araştırmacıların Verilere Erişmesine İzin Verilecek

TikTok'tan Yeni Şeffaflık Adımı: Araştırmacıların Verilere Erişmesine İzin Verilecek

Popüler sosyal medya platformu TikTok, geçtiğimiz yaz aylarında şeffaflık hedefleri kapsamında bir hamle yapmış ve araştırma API’ını tanıtmıştı. Bu hamleyle birlikte de insanların TikTok verilerine daha fazla ulaşmasının hedeflendiği ifade edilmişti.

API’ın testleri temmuz ayından bu yana sürerken bugün yeni bir duyuru geldi. TikTok, yaptığı açıklamada API’ın kapsamını genişlettiğini duyurdu. Buna göre ABD’deki kâr amacı gütmeyen üniversitelerden araştırmacıların, verilere erişmesine izin verilecek.

Yakın zamanda diğer bölgelerdeki araştırmacılar için de gelecek

TikTok, temmuz ayında bu şeffaflık hamlesini yaparken “Platformumuzdaki içerik ve etkinlikle ilgili herkese açık ve anonimleştirilmiş verilere erişim kolaylığını artırmak için bir araştırma API’ı geliştiriyoruz” ifadelerini kullanmış ve yakın zamanda seçilen araştırmacıların kullanımına sunmayı planladığını söylemişti. Bugün de bu konuda bir adım atıldığı görüldü.

Platform, akademisyenlerin ve araştırmacıların yorumlar, beğeniler, favoriler ve arama sonuçları gibi ‘genel ve anonimleştirilmiş’ verilere TikTok trendlerini ve kullanıcı aktivitesini daha iyi anlamak için erişmesine olanak tanıyacak. TikTok ayrıca, API’a erişimin önümüzdeki aylarda diğer bölgelerdeki araştırmacılara da geleceğini söylüyor.

Çin merkezli platformun şeffaflık hamleleri, son zamanlarda artan endişelerin ardından geliyor. Yakın zamanda ABD’de TikTok’un ‘ulusal güvenlik endişesi’ olarak nitelendirildiğini görmüştük. Şirket, bu nedenle güveni artırmak ve insanlara platformun nasıl çalıştığına dair fikir vermesi için benzer adımlar atıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir