Haberler

Jeff Bezos’tan Kraliçe’ye Hakaret Eden Aktiviste Cevap: “Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapacak İnsan Bu mu?”

Jeff Bezos'tan Kraliçe'ye Hakaret Eden Aktiviste Cevap: "Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapacak İnsan Bu mu?"

Günün küresel anlamda en büyük haberlerinden biri, İngiltere Kraliçesi II: Elizabeth‘in sağlık durumunun kötüleşmesi oldu. Akşam saatlerinde vefat ettiği açıklanan kraliçenin durumu ile ilgili olarak gün boyu sosyal medyada paylaşımlar yapılıyordu. 

Bu paylaşımlardan biri de Afrika asıllı Amerikalı dil bilimci ve aktivist Uju Anya’dan geldi. Kraliçe hakkında hiç de hoş olmayan bir paylaşım yapan Anya, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un da tepkisini çekti. 

“Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapacak İnsan Bu mu?”

uju anya tweet

“Hırsız tecavüzcü soykırımcı imparatorluğun baş monarkının sonunda ölmekte olduğunu duydum. Acısı dayanılmaz olsun.” 

Bu gönderiye bir de ek yapan Anya, “Ailemin yarısını katleden ve yerinden eden ve bugün hayatta olanların hala üstesinden gelmeye çalıştıkları soykırımı destekleyen bir hükümeti yöneten hükümdarı küçümsememden başka bir şey bekleyen varsa, yıldızlardan dilek dilemeye devam edebilir.” diye belirtti. Tweetler atıldığında kraliçe henüz hayattaydı.

bezos tweet

“Bu, sözde dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışan biri mi? Hiç sanmıyorum. Wow.”

İlk tweeti alıntılayarak kendi Twitter hesabından bir gönderi paylaşan Jeff Bezos, “Bu, sözde dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışan biri mi? Hiç sanmıyorum. Wow.” ifadelerini kullandı. Bezos’un tepkisi tam 7645 defa yeniden paylaşıldı, 6200’den fazla cevap aldı ve neredeyse 50 bin beğeniye ulaştı. 

Gönderinin altında ise Twitter’da alışılageldiği üzere karşılıklı görüşlerden insanlar adeta birbirine girdi. Bazı kişiler Bezos’u desteklerken, bazı kişiler ise Bezos’u da emperyalizmin en büyük temsilcisi olarak gösterip eleştirdi. 

Belki de herkesin kendiyle aynı görüşte olmayana karşı gösterdiği sert tepkilere karşı Martin Luther King‘e kulak vermek en iyisidir: “Karanlık karanlığı uzaklaştıramaz; bunu ancak ışık yapabilir. Nefret nefreti uzaklaştıramaz; bunu ancak sevgi yapabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir