Sosyal Medya Püf Noktaları

iPhone’larda ve iPad’lerde Chrome tarihçesi silme [Nasıl yapılır?]

iPhone’larda ve iPad’lerde Chrome tarihçesi silme [Nasıl yapılır?]

iOS kullanıcısıysanız ve Chrome tarayıcısında tarama geçmişinin nasıl temizleneceğini merak ediyorsanız paylaşacağımız rehber işinize yarayabilir.

iPhone ve iPad‘de Chrome kullanıyorsanız ilk olarak uygulamayı açmalı ve ardından ana sayfanın sağ alt tarafında yer alan üç noktaya tıklamanız gerekiyor.

Üç noktayı seçtikten sonra ”Geçmiş” tuşuna tıklamalı ve ardından ekranın alt tarafında ”Tarama Verilerini Temizle” tuşuna basarak tüm tarama geçmişinizi hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Eğer tüm arama geçmişinizi temizlemek istemiyorsanız ve belli sayfaları geçmişinizden kaldırmak istiyorsanız bunun için iki farklı yol var. Birinci yol silmek istediğiniz sayfanının üzerine uzunca tıklamalı ve ardından belirlediğiniz sayfayı hızlı bir şekilde silebilirsiniz. İkinci yol ise geçmiş sekmesindeyken sağ alt tarafta yer alan düzenle seçeneğine tıklamalı ve ardından istediğiz sayfaları tek tek silmek. Tarama verilerinde çerez site verileri, önbelleğe alınan resimler ve dosyalar yer alıyor. Zaman aralığını belirleyerek tüm bu veriler kolayca silinebiliyor.

Chrome kullanıcıları masaüstü versiyonda tarama geçmişini nasıl temizliyor?

Bu arada belirtmekte yarar var. iPhone’da veya iPad’de tarama geçmişinizi sildiğinizde masaüstü bilgisayarda bir silme işlemi gerçekleştirmiyorsunuz. Bunun için de uygulamanın masaüstü sürümüne de göz atmanızda yarar var. Chrome’un masaüstü sürümünde tarama geçmişini silmek için uygulamadayken yukarıda yer alan sekme çubuğunda geçmişe tıklamalı ve ardından tam geçmişi göstere tıklamak gerekiyor. Bu seçeneği seçtikten sonra sol tarafta yer alan tarama verilerini temizleye tıklamak arama geçmişi hızlı bir şekilde temizleniyor.

 

Chrome

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir