Haberler

Üniversitelerin Uzaktan Eğitime Geçmesi, Tartışma Başlattı: “Uzaktan Eğitimle Mezun Olan Mimarlarla Aynı Şeyleri Yaşamayacak mıyız?”

Üniversitelerin Uzaktan Eğitime Geçmesi, Tartışma Başlattı: "Uzaktan Eğitimle Mezun Olan Mimarlarla Aynı Şeyleri Yaşamayacak mıyız?"

Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş depreminin ardından açıklamada bulunan YÖK, ikinci bir duyuruya kadar üniversitelerin süresiz olarak askıya alındığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirmiş olduğu açıklamada bahar eğitim-öğretim döneminde üniversitelerin uzaktan eğitim yoluyla eğitime devam edeceğini açıkladı. 

Söz konusu karar, KYK yurtlarının depremzedelere misafirhane olarak hizmet verebilmesi için alınmış olsa da görünen o ki ne öğrencilerin ne de öğretim görevlilerinin tamamı, söz konusu karardan memnun değil. COVID-19 pandemisindeki uzaktan eğitim uygulamasının hemen sonrasında şimdi de deprem nedeniyle uzaktan eğitime geçecek olan öğrenciler, üniversite eğitimlerini tam olarak alamadıkları yönünde endişelerini dile getiriyorlar.

“Öğrencilerin arkadaşa, öğretmene, danışmana ihtiyacı var”

selçuk şirin tivit

New York Üniversitesinden istatistik ve davranış bilimi uzmanı Prof. Dr. Selçuk Şirin, uzaktan eğitim kararının ardından yapmış olduğu paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Okulları açın! Hepsi travma yaşıyor. Okul sadece öğrenme yeri değil aynı zamanda sosyal ve duygusal ihtiyaçları giderme yeridir. Öğrencilerin arkadaşa, öğretmene, danışmana ihtiyacı var. Çocukların aile ve ekran dışında zamana ihtiyacı var. Güvenli yerlerde okulları açın!

Depremden etkilenen yerlerde dışarıdan geçici görevlendirme dahil farklı çözümler geliştirilebilir. Türkiye’de yüzbinlerce atanmayı bekleyen öğretmen var. Çocukların zaten travma yaşamış ailelerle sürekli aynı ortamda kalması doğru değil. Sosyal bir ortama ihtiyaçları var.”

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Burak Özçetin, öğrencilerinden üniversitelerin açılması yönünde talepler aldığını şu paylaşımıyla dile getirdi:

burak özçetin tivit

Klinik psikolog Dr. Özge Orbay’a göre konu, yalnızca öğrencilerin eğitimi de değil:

özge orbay tivit

Ayrıca siyaset bilimci Cangül Örnek, Yıldız Teknik Üniversitesinden Prof.Dr. Muhammed Eyyüp Sallabaş, araştırmacı Sinan Canan da paylaşımları ile kararı yanlış bulduklarını aktardı.

cangül tivit

sallabaş

sinan canan tivit

Uzaktan eğitim kararına yalnızca eğitimciler değil öğrenciler de karşı çıktı

tivit 1

tivit 2

tivit 3

tivit 4

tivit 5

tivit 7

tivit 8

tivit 9

Elbette karşı çıkanlar kadar uzaktan eğitim kararını destekleyen de bulunuyor

tivit 22

tivit 33

tivit 44

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir