Haberler

TikTok’un Çocuklara Olan Etkisi Araştırıldı: 13 Yaşındaki Bir Çocuk, TikTok’a Girdiği An Uygunsuz Videolar Görüyor!

TikTok'un Çocuklara Olan Etkisi Araştırıldı: 13 Yaşındaki Bir Çocuk, TikTok'a Girdiği An Uygunsuz Videolar Görüyor!

ABD merkezli bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), son dönemlerin en popüler sosyal medya platformu TikTok ile ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma, platformla ilgili korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Özellikle de ebeveynleri ilgilendiren araştırma, küçük yaştaki bireyleri TikTok’tan (ve aslında genel olarak sosyal medya platformlarından) uzak tutmak gerektiğini tekrar kanıtladı.

CCDH araştırmacıları, TikTok’un çocuklara gösterdiği içeriklerle ilgili yaptıkları çalışmada, çocuk kılığına girdiler. Yeni hesaplar oluşturan araştırmacılar, uygulamaya yaşlarını 13 olarak belirttiler. Hesaplarını aktif hale getiren araştırmacılar, TikTok’un yeni hesaplara önerdiği içerikleri inceleme altına aldılar. Elde edilen bulgular, TikTok’un daha ilk dakikadan çocukları olumsuz etkilemeye başladığını açığa çıkarttı.

Çocuklara daha iki dakikada intihar ile ilgili içerikler gösterildi!

tiktok çocuk etkisi

Yapılan incelemelerde, 13 yaşındaki çocukların TikTok kullanmaya başladıkları anda büyük bir girdabın içine düştükleri tespit edildi. Öyle ki hesaplardan birine, daha 2,6. dakikada intihar ile ilgili içerikler gösterilmişti. Başka bir hesap ise 8. dakikada yeme içme bozukluklarına neden olabilecek içerikler görmeye başladı. Üstelik bundan daha kötüsü de vardı. Çocuklar, her 39 saniyede bir kez ruh sağlığını etkileyecek veya beden imajları nedeniyle etkilenebilecekleri içerikler görüyorlardı. Araştırmanın ikinci aşamasında bu içeriklerle etkileşime giren araştırmacılar, TikTok algoritmasının ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermiş oldular. Öyle ki birkaç içerik ile etkileşime giren 13 yaşındaki bir çocuğun ilgi alanı, doğrudan bahsi geçen kategoriler olarak gösteriliyordu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CCDH CEO’su Imran Ahmed, “TikTok’un çocuklarınıza bakıcılık yapması korkunç bir fikir.” ifadelerini kullandı. Bir TikTok sözcüsü ise araştırmacılar tarafından yapılan çalışma ile gerçek kullanıcıların kullanım deneyimlerinin aynı olmadığı ifade edildi. Yani TikTok, söz konusu araştırmanın sonuçlarını kabul etmedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir