Haberler

Instagram Kullanıcılarını Sinirlendirecek Haber: ‘Takip Etmediğiniz’ Kişilerin Fotoğraflarını İki Kat Fazla Göreceksiniz

Instagram Kullanıcılarını Sinirlendirecek Haber: ‘Takip Etmediğiniz’ Kişilerin Fotoğraflarını İki Kat Fazla Göreceksiniz

Hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya platformlarından olan Instagram her geçem gün yeni bir özellik ekleyerek TikTok ile olan yarışını kazanmaya çalışıyor. Bu yeniliklerden rahatsız olan bazı kullanıcılar ise “Eski Instagram Geri Gelsin” isimli bir kampanya başlatmış ve bu kampanyada Kim Kardashian ve Kylie Jenner gibi ünlülerin de desteğini toplamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın Başkanı Adam Mosseri, paylaştığı bir videoyla birlikte bu isteğin gerçekleşmeyeceğini dile getirerek platformun daha fazla videoya kayacağını söylemiş ve TikTok’laşmanın sinyallerini vermişti. Bugün Mark Zuckerberg tarafından yapılan başka bir açıklama ise TikTok’u sevmeyen Instagram kullanıcılarını adeta isyan ettirecek.

Artık takip etmediğiniz hesapları daha çok göreceksiniz

Meta’nın CEO’su olan Mark Zuckerberg’in dün yatırımcılarla yaptığı toplantıda Instagram ve Facebook’un geleceği hakkında bilgiler verdiği ortaya çıktı. Toplantının yazılı belgelerine göre Zuckerberg, şu anda Facebook’daki kullanıcıların akışındaki (feed) hesapların %15’inin kullanıcıların takip etmediği hesaplar olduğunu açıkladı. Bu rakam Instagram’da ise “%15’in biraz üstünde” olarak açıklandı. Verilere göre “Önerilen hesaplar” adı altında kullanıcılara sunulan bu hesaplar, kullanıcıların uygulamada daha fazla zaman geçirip etkileşimde kalmasını sağlıyor.

Zuckerberg bu nedenle bu “önerilen hesapların” yüzdesinin yıl sonuna kadar %30’un üzerine çıkacağını açıkladı. TikTok üzerinde anasayfa olarak bilinen “Sizin için” kısmı da aslında tam olarak bu mantıkla çalışıyor ve kullanıcılara algoritmanın sunduğu hesapların paylaşımlarını gösteriyor.

Reels artık daha çok izleniyor

Zuckerberg toplantıda ayrıca Reels konusuna da değindi. Platformun TikTok’tan “özenerek” kullanıma sunduğu bu özelliğin son çeyrekte %30 artığını belirtti.  Yeni yapay zekâ algoritmasının katkısının büyük olduğu ve Reels’ın başarısının daha da artacağı da toplantıda konuşulan konular arasındaydı. Meta’nın CEO’su aynı zamanda yakın zamanda kullanıcıların daha fazla Reels izlemesini ve çekmesini teşvik edecek özellikler tanıtıacağını ve kullanıcıların bu içeirkleri arkadaşlarına “mesaj atmak yerine arkadaşlarını içeriğe etiketlemelerini” sağlamaya çalıştıklarını da belirtti.

Kullanıcılarının deyimiyle tam bir “orta yaş bunalımına giren” Instagram sizce bu krizden kendisi olarak mı çıkacak yoksa TikTok özentisi bir platforma mı evrilecek? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir