Haberler

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı: “Çin İstediği Her Bilgiye Ulaşabiliyor”

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı: "Çin İstediği Her Bilgiye Ulaşabiliyor"

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, bir süredir pek çok ülkenin önemli gündem maddelerinden bir tanesi. Öyle ki başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere pek çok yerde, Çin hükümetinin TikTok verilerine erişebildiği savunuluyor. Hatta bu yüzden uygulamanın yasaklanması kararı da sık sık karşımıza çıkıyor. Yaşanan son gelişmeler ise bu tartışmaların daha çok alevleneceğini gözler önüne seriyor.

ABD’nin California eyaletinde TikTok’a yönelik açılan bir dava kapsamında açıklamalar yapan eski ByteDance yöneticilerinden Yintao Yu, platform ile ilgili skandal açıklamalarda bulundu. TikTok’un ABD’deki operasyonları için oluşturduğu mühendislik biriminin bir numarası olarak çalışan Yintao Yu, Tikok’un göründüğünün çok ötesinde bir platform olduğunu ileri sürdü.

“Çin hükümeti, TikTok verilerine istediği gibi erişti”

TikTok

Yintao Yu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin hükümeti, özellikle de 2017-2018 yıllarında TikTok verilerine tam erişim hakkına sahipti. Hatta hükümet, ABD’de depolanan verilere bile “en üst düzeyde” erişim sağlayabiliyordu. Çin hükümetinin bunu kendi lehine kullandığını anlatan eski ByteDance yöneticisi, uygulamanın propaganda aracı olarak kullanıldığını belirtti.

“ByteDance korkuyor!”

2018 yılında ByteDance’taki görevinden ayrılan Yu, verdiği röportajda gündeme bomba gibi düşecek bir açıklamada da bulundu. Yu’nun iddiasına göre ByteDance, Çin hükümetinin kendisine ait olan diğer uygulamaları Çin’de engelleyebileceğinden korktuğundan, hükümet ne istiyorsa kabul ediyor. Bu iddialar, TikTok’un pek çok yerde “ulusal güvenlik problemi” olarak görülmesinin çok da yersiz olmadığını gözler önüne seriyor…

TikTok’un yasaklandığı ülkeleri ve yaşanan gelişmeleri merak ediyorsanız:

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Tavsiyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir