Haberler

Twitter’ı Size Baştan Öğretecek Altın Değerinde Pek Bilinmeyen 8 Özellik

Twitter'ı Size Baştan Öğretecek Altın Değerinde Pek Bilinmeyen 8 Özellik

Günümüzün en popüler sosyal medya platformları diyince aklımıza ilk gelenlerden biri Twitter oluyor. Bu kadar popüler bir platformda kim işlerini daha da kolaylaştırıp, yeni şeyler öğrenmek istemez değil mi? Twitter’in da diğer platformlarda olduğu gibi gözden kaçan bir çok özelliği mevcut. Bu özelliklerden belki de bazılarını biliyor olabilirsiniz ama yazının tamamında sizleri çok şaşırtacak, birçok bilinmeyen Twitter özelliği mevcut.

Bu özellikleri keşfetmek ve Twitter kullanımımızda farkı ortaya çıkarmak için hadi birlikte Twitter’in bilinmeyen özelliklerini inceleyelim.

Sevdiğiniz kullanıcının en popüler Tweet’lerini keşfedin.

Sevdiğiniz bir Twitter hesabının en popüler tweet’lerini okuyabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu özelliği kullanmak için Twitter’ın arama kısmına from:kullanıcı adı min_faves:500 parametresini yazarak popüler tweet’leri görüntüleyebileceğiniz bu aramayı yapabilirsiniz. Bu aramayı yapmak ve popüler tweet’leri görüntülemek için kullanıcı adı kısmına sevdiğiniz hesabın kullanıcı adını, min_faves kısmınaysa tweet’lerin kaç favoriden itibaren başlamasını istediğinizi yazın.

Meraklı kullanıcılara hitap eden bu özellik belki de Twitter deneyiminizi değiştirecek en farklı ve en az bilinen özelliklerden biridir.

Peki ya belirli konuları içeren tweet’leri okumaya ne dersiniz?

Her gün çoğu Twitter hesabı onlarca tweet atıyor, bu durumda da istenilen tweet’i bulmak zorlaşıyor. Takip ettiğiniz kullanıcıların sadece belirli konularını içeren tweet’lerini okumaya ne dersiniz? Bu arama sayesinde örnek olarak Webtekno’nun Twitter hesabının Steve Jobs hakkında atmış olduğu tweet’leri okuyabilirsiniz. Bu özellikle beraber ilgi alanlarınıza göre tweet’lere ulaşmak artık çok daha kolay olacak.

Bu özellikten faydalanmak için arama kısmına from:kullanıcı adı “aramak istediğiniz konu”yu yazmanız yeterli. Twitter deneyiminizi değiştirmek için çok fazla potansiyeli olan bu paremetreyle arama yaptıktan sonra istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız.

Belirli kelimeleri, kullanıcı adlarını ve hashtag’leri sessize alıp isterseniz hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Twitter’da bir dizi veya film hakkında spoiler yemek istemiyor musunuz? Bunun için o dizi veya filmin ismini içeren tweet’leri gizlemeye ne dersiniz? Hassas olduğunuz bir konu varsa onun da hashtag’lerini gizleyebilirsiniz. Özet oalrak hashtag, tweet ve kullanıcı adı arasından neyi görmek istemiyorsanız onu gizleyebilirsiniz.

Bu faydalı özelliği kullanmak için yapmanız gereken tek şey mobil veya web Twitter’da Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik bölümüne gitmek. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra sessize alma seçeneklerini görüntüleyebilir, neyi sessize almayı istiyorsanız onu sessize alabilirsiniz. 

Zaman tünelindeki sizi ilgilendirmeyen tweet’lerden uzaklaşıp istediğiniz tweet’leri görüntüleyebilirsiniz. 

Zaman akışınızda sizi ilgilendirmeyen, gereksiz tweet’lere mi maruz kalıyorsunuz? Bu durumdan kolaylıkla sıyrılmanın bir yolu mevcut; Twitter’in listeler özelliği. Bu özellik sayesinde zaman akışınızda gördüğünüz tweet’leri kişiselleştirin ve örneklendirin. Örnek olarak golf sporu ilginizi çekiyorsa golfle ilgili tweet’ler atan kişileri listenize ekleyin. Bu sayede kolayca golfle ilgili tweet’lere erişim sağlayacaksınız. Ek olarak başka Twitter kullanıcılarının oluşturduğu listeleri de takip edebilirsiniz. 

Liste oluşturmak için gezinti çubuğunda bulunan listeler öğesine girip yeni liste oluştura tıklamanız yeterli. Listenize isim verdikten ve Twitter hesaplarının seçimini yaptıktan sonra okumaya başlayabilirsiniz.

Alternatif metinler ekleyerek görme engelli kullanıcılara yardımcı olun.

Alternatif metinler özelliği görsel tweet’lerin son yıllarda artış gösterdiği Twitter’da, tweet’inizdeki görselin neler içerdiğini anlatmanıza yardımcı olur. Bu sayede Tweetlerinizi görme engelli kullanıcılar için erişilebilir hale getirebilirsiniz. Eğer görme engelli bir kullanıcı tweet’inizi görürse, alternatif metne eklediğiniz yazıları sesli olarak dinleme imkanına sahip olacak, yani bir nevi görsel içerik ona tarif edilecek.

Bu özelliği kullanmak için tweet’inize bir görsel ekleyin ve görselinizin düzenle kısmına gidin. Bu kısma gittikten sonraysa ALT (Alternatif) yazan kısma tıklayarak görseliniz için gereken açıklamayı yapın. Alternatif metni sıklıkla görsellerinize eklemenizi öneriyoruz çünkü bu özellik birçok insanın işini kolaylaştıracak faydalı bir Twitter özelliğidir.

Uygulamada gezinirken internetinizden tasarruf edebilirsiniz: Veri tasarrufu

Twitter’ın otomatik açılan video özelliği gibi birçok özelliği hücresel verinizi tüketmek konusunda acımasız davranabilir. Uygulamada hücresel veri ile gezerken tüketimi minimuma indirmek istiyebilirsiniz. Bunu yapmak için yapabileceğiniz bir şey mevcut. O da uygulamanın veri tasarruf özelliği. Bu özellik sayesinde videolarınızın otomatik oynatılıp oynatılmayacağını seçin ve resimlerin ön izlemesini kapatın.

Bu özelliği aktif etmek için Twitter uygulamasını açın, hesap simgesine dokunun, oradan Ayarlar ve Gizlilik’i seçin. Erişilebilirlik, Ekran ve Diller öğesini seçtikten sonra da Veri Kullanımı öğesine girin. Bütün bunları yaptıktan sonra karşınıza birçok ayar çıkacak. Resim ve video kısmını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Tüm bu özellikleri tek bir seferde devre dışı bırakmak içinse Veri Tasarrufu’na tıklamanız yeterli.

Parmaklarınızın altındaki özellik: Klavye kısayolları

Twitter’in web sürümü için klavye kısayollarını kullanma imkanı sunduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız parmaklarınızın altındaki bu özellik Twitter’ı daha hızlı kullanmanız konusunda size yardımcı olacak. Örnek olarak klavye kısayollarında “g+h” tuşlarına bastığınızda bir anda ana sayfaya ışınlanacaksınız. 

Twitter Web’de sunulan bu özelliği kullanmak ve keşfetmek için yapmanız gereken tek şey klavyenizden “?” tuşuna basmak. Bu tuşa bastıktan sonra karşınıza kısayol tuşlarını bilgi penceresi çıkacak. Tuşların yerini ezberleyin ve kullanın. 

Eski tweet’lerinizi kolaylıkla bulmak istemez misiniz?

Uzun yıllardır Twitter kullanan kullanıcıların genelde tweet’leri 500’ü aşıyor. O kadar retweet ve tweet arasından kim en eski tweet’lerini bulacak değil mi? Neredeyse imkansız gibi. Fakat Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu bu gelişmiş arama parametresi sayesinde belirli yıllar arasında attığınız Tweet’lere erişim sağlayabilirsiniz. Örnek olarak Webtekno’nun 2012 ve 2014 arasında attığı tweet’lere bakabilirsiniz. 

Bu gelişmiş arama özelliğini kullanmak içinse arama kısmına (@kullanıcı adı) until:herhangi bir tarih (2013-03-03 formatında olmalı) since: herhangi bir tarih (2013-03-04 formatında olmalı) parametresini yazın. Üst görselimizden yardım alabilirsiniz.

Sadece onaylı hesaba sahip kullanıcıların Tweetlerini okuyabilirsiniz.

Twitter’da parodi veya ünlü kişilerin sahte hesapları; kullanıcıların takip etmek istedikleri ünlü kişilerin gerçek hesabına ve tweetlerine ulaşmasını zorluyor. Durum böyle olunca da ünlü kişileri takip etmek isteyen Twitter kullanıcıları derin bir girdabın içinde kayboluyor. Bu girdaptan çıkmak için kullanabileceğiniz bir arama filtresi mevcut.

Bu filtreyi kullanmak için arama kısmına filter:verified ve yanına aramak istediğiniz kelimeyi yazmak. Bu sayede sadece onaylı hesaplar tarafından atılan tweetleri görüntüleme imkanına sahip olacaksınız. 

Twitter’ın bu farklı özelliklerinden kaç tanesini beğendiniz? Hangilerini ilk defa duydunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir