Haberler

Twitter Ortam Yapmanızı Sağlayacak ‘Çevresi’ Özelliğini Kullanıma Sundu: Peki Ne İşe Yarıyor?

Twitter Ortam Yapmanızı Sağlayacak 'Çevresi' Özelliğini Kullanıma Sundu: Peki Ne İşe Yarıyor?

Sosyal medya platformu Twitter, hem Elon Musk ile davalık olması hem de platforma getirdiği yeniliklerle gündemden düşmüyor. Bot hesaplar yüzünden sık sık eleştirilerin odak noktası haline gelen platformun geçtiğimiz günlerde botların daha kolay ayırt edilmesini sağlayan bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Uygulamanın daha işlevsel hale gelmesini isteyen Twitter çeşitli düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bir süredir üzerinde çalıştığı tweet düzenleme özelliğiyle ilgili görüntüler paylaşan Twitter, şimdi de birkaç aydır belli bir kesime sunduğu Twitter Çevresi özelliğini küresel olarak bütün kullanıcılara sundu. Peki nedir bu Twitter Çevresi? Ne işe yarar? Gelin yakından bakalım.

Twitter Çevresine 150 kullanıcı dahil edilebiliyor

Twitter çevresi

Twitter Çevresi, yaklaşık 3 aydır yalnızca belirli kullanıcılar tarafından kullanılabiliyordu. Test aşamasında olan bu özellik, kullanıcılardan iyi geri dönüş almış olacak ki bugünden itibaren Twitter hesabı olan herkesin kullanımına sunuldu. Bu özellikle kullanıcılar, belli kişileri seçerek onlara özel Tweetler atabilecek. Bir kullanıcı şimdilik yalnızca bir Twitter Çevresi oluşturabiliyor ve buraya 150 kişiye kadar kullanıcı ekleyebiliyor. Listeye eklenen kişileri de yalnızca Çevre sahibi görebiliyor.

Twitter yaptığı açıklamada, Twitter Çevresini, seçili kişilere Tweet göndermenin ve düşüncelerini daha küçük bir grupla paylaşmanın bir yolu olarak tanımlıyor. Kullanıcılar, Twitter Çevresinde kimlerin olacağını kendileri seçebiliyor ve yalnızca ekledikleri kişiler, atılan Tweetleri görüyor, yanıtlayabiliyor ve etkileşime girebiliyor. Ancak Retweet ya da alıntılama yapılamıyor.

Ülkemizde de aktif olarak kullanılmaya başlanan bu özellikte bir başkasının Twitter Çevresinde yer almak istenmiyorsa o kişiyi takip etmeyi bırakmak, engellemek ya da sessize almak gerekiyor. Uzun zamandır Instagram’da bulunan “Yakın Arkadaşlar” özelliğine benzeyen bu özellik sayesinde Twitter’da belli takipçilerle istenilenin şekilde, rahatça etkileşime girilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir