Haberler

Twitter, Bazı Ülkelerde Blue Aboneliğini Yanlış Fiyatlandırdığı İçin Dolandırıcılık Cezası Yiyebilir

Twitter, Bazı Ülkelerde Blue Aboneliğini Yanlış Fiyatlandırdığı İçin Dolandırıcılık Cezası Yiyebilir

Twitter’ın ücretli abonelik hizmeti olan Blue, 1080P video yükleme ve öncelikli yorumlara ek olarak yıllardır platformun “statü göstergesi” olan mavi tikini de herkesin kullanımına sunuyordu. Dünya üzerinden pek çok ülkede kullanıma sunulan abonelik hizmeti geçtiğimiz hafta da şaka gibi fiyatıyla da ülkemizde kullanıma sunulmuştu.

Bugünse ortaya çıkan bilgilere göre Elon Musk, istemeden de olsa Blue aboneliği yüzünden pek çok AB ülkesinin yasalarını çiğnedi. Eğer Musk hatasından dönmezse, şirket çok ciddi bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Twitter Blue’nun fiyatı AB ülkelerinde eksik gösteriliyor

Twitter Blue, ABD sınırları içerisinde tıpkı diğer hizmetlerde olduğu gibi vergiler hariç fiyatı üzerinden tanıtılıyor. Satın alma sayfasında son adımdaysa ödenecek vergi miktarı ekleniyor. Kulağa her ne kadar saçma gelse de ABD’de dijital ve fiziksel hemen hemen tüm ödemelerde bu sistem uygulanıyor. Üstelik bu sistemi kullanan ülkelerin sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

Ancak Blue sistemini Avrupa ülkelerine de vergisiz fiyatlarla sunan Twitter, farkında olmadan 27 AB ülkesinin yasalarını çiğnemiş oldu. Yasalara göre Twitter’ın bu hareketi “dolandırıcılık” olsa da AB ülkelerinin yetkilileri bunun bir yanlış anlaşılma olabileceğini düşünüyor.

Yıllık aboneliklerde yaklaşık 20 dolar fazladan ödeme yapacağını gören Avrupalı Twitter kullanıcıları duruma isyan ederken yetkililerse reklamı yapılan fiyatın vergiler dahil fiyatla değiştirilmesi gerektiğini belirterek Twitter yetkililerini uyardı. Bu durum her ne kadar fiyatlandırmada yaşanan bir hata olsa da sorunun düzeltilmemesi AB yetkililerine göre “sessiz kalınarak kullanıcıları dolandırmaya göz yumulması” anlamına geliyor. Bu nedenle de Twitter’ın başı bu basit hata yüzünden belaya girebilir.

BusinessInsider, yaptığı araştırmada VPN kullanarak Birleşik Krallık, Almanya ve Belçika’daki Blue aboneliklerini inceleyerek fiyatlara vergilerin dahil edilmediğini doğruladı.

Twitter sözcüsüyse konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak eğer Twitter fiyatlarda güncellemeye gitmezse dolandırıcılık ve kullanıcıları kandırmaya teşebbüs nedeniyle ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir