Haberler

TikTok, Beğenmediğiniz Yorumlar İçin Geliştirdiği Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

TikTok, Beğenmediğiniz Yorumlar İçin Geliştirdiği Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu

Çin merkezli TikTok, 1 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından arasında yer alıyor. Sevilen uygulama, bu nedenle de sık sık yeni özellikler tanıtarak kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışıyor. Platform, en son BeReal’a benzerliğiyle dikkat çeken TikTok Now uygulamasını tüm dünyada kullanıma sundu.

ByteDance çatısı altında faaliyet gösteren TikTok, nisan ayında da kullanıcıların seveceği yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu özellik, artık uygulamada ‘beğenmeme’ butonunun da yer alacağını göstermişti. Şimdi ise bir süredir test edilen özelliğin tüm dünyada kullanıma sunulduğu duyuruldu.

TikTok’ta yorumları beğenmeme özelliği nasıl kullanılır?

TikTok, bugün yaptığı açıklamayla birlikte artık platformlardaki yorumları ‘beğenmemenin’ mümkün olacağını paylaştı. Kullanıcıların alakasız veya uygunsuz gördükleri yorumları belirlemesi için getirilen özellik, gönderilerin yorumlar kısmından kullanılabilecek. TikTok tarafından paylaşılan ekran görüntüsünden de görebildiğiniz gibi yorumlarda yer alan  ‘beğen’ simgesinin sağ tarafında bir ‘dislike’; yani ‘beğenmeme’ butonu yer alacak. Yeni özellik buraya tıklayarak kullanılabilecek.

Şirket, ‘beğenmeme’ butonuna basıldığında yorum yapan kişinin bildirim almayacağını söylüyor. Ayrıca, bir yorumun kaç kişi tarafından beğenilmediğinin de görülemeyeceği belirtiliyor. Yani, ‘beğen’ butonunun aksine ‘beğenmeme’ butonunun yanında bir sayı yer almayacak. Ek olarak, aynı butona tekrar tıklayarak faaliyetinizi geri almak da mümkün olacak.

TikTok, özelliğe ilişkin yaptığı açıklamalarda, “Bunu, kullanıcılarımızdan doğrudan geri bildirim almanın bir yolu olarak oluşturduk” ifadelerini kullandı. Popüler kısa video platformu, özelliğin yorumları şikayet etmek için geliştirilmediğini, kullanıcıların hâlen nefret söylemi, zorbalık vb. şeyler içeren içerikleri bildirmek için aynı standart şeyleri uygulaması gerektiğini de ekledi.

TikTok, yeni hamlesiyle ‘beğenmeme’ özelliğine sahip platformlar arasına katılmış oldu. Bilindiği üzere YouTube’da da videoları beğenmediğinizi göstermenizi sağlayan bir ‘dislike’ özelliği bulunuyor. Bu platform da TikTok’un şimdi yaptığı gibi içeriğin kaç kişi tarafından beğenilmediğini herkese göstermiyor. Öte yandan Reddit de bu tarz bir butona sahip. Son olarak Twitter’ın da geçtiğimiz aylarda bu tarz bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir