Haberler

Sokak Köpeklerinin Konumunu Gösteren ‘Havrita’ Uygulaması Tartışmalara Sebep Oldu: Ünlülerden de Tepki Yağdı

Türkiye’de son aylarda en çok konuşulan konulardan birinin sokak hayvanları olduğunu söyleyebiliriz. Bazı vatandaşlar, farklı şehirlerde görülen köpek saldırıları nedeniyle bu hayvanlar ile ilgili eleştirilerde bulunuyordu. Diğer yandan hayvanseverler de bu konudaki önlemlere ve yorumlara karşı çıkıyordu.

Tartışmalar sürerken şimdi de bu konuya yönelik açılan bir site sosyal medyanın gündemine oturdu. ‘Havrita’ ismine sahip olduğu görülen bu sitenin, sokak köpeklerinin yoğun olduğu konumları göstermesi birçok insanın tepkisini çekti.

Birçok insan, #havritakapatılsın etiketiyle sitenin kapatılmasını dile getirdi

Öncelikle ‘havrita’ isimli sitenin ne olduğundan bahsedelim. Sitede bununla ilgili, “Kullanıcılar tarafından girilen bilgilere dayanarak Türkiye’deki başıboş köpeklerin yoğunluğu ve sebep oldukları olumsuz olayların konumunu gösteren harita” ifadeleri kullanılıyor. Bu da sistemin köpeklerin ve yaşanan olayların yerini göstermek için kurulduğunu ortaya koyuyor. Site incelendiğinde ise olayların eklenebildiği, köpeklerin yoğun olduğu konumların bulunabildiği görülüyor.

Son birkaç gündür binlerce insan, bahsi geçen site yoluyla köpeklerin konumunun belirlenerek zehirlendiğini ve öldürüldüğünü iddia etti.  Tepkilerini sosyal medyaya taşıyan kullanıcılar #havritakapatılsın etiketi altında yapılan paylaşımlarda sitenin kapatılması istedi.

Bunun yanı sıra, şarkıcılardan oyunculara kadar birçok farklı alanlardan hayvansever ünlü isim de köpeklerin zehirlendiği iddialarına sert bir şekilde tepki göstererek sitenin kapatılmasını isteyenler arasındaydı. Tabii ki siteye destek veren ve kapatılmasını istemeyen insanlar da yok değildi. Gelin hep beraber ülke gündeminde en üst sıralarda yer alan bu olaya gelen tepkilere hep birlikte bakalım.

Metin Uca, Hazal Kaya ve daha birçok ünlü isim etikete destek verdi

Diğer sosyal medya kullanıcıları da tepkilerini dile getirdi

Havrita uygulamasına destek verenler de vardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir