Sosyal Medya Püf Noktaları

MOV formatındaki videoları MP4’e dönüştürme [Nasıl yapılır?]

MOV formatındaki videoları MP4’e dönüştürme [Nasıl yapılır?]

MOV formatındaki videoları MP4‘e dönüştürme için bir ipucu paylaşmak istiyoruz. MOV dosyalarını MP4 formatındaki dosyalara dönüştürmek için VLC ve FFmpeg uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Belirttiğimiz bu uygulamalar hem Windows hem de Mac destekli bilgisayarlara ücretsiz olarak indirilebiliyor.  VLC uygulamasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Ortam ve sonrasında Dönüştür/Kaydet’e tıklayın. Dosya seçimi penceresinde ”Ekle”yi seçin. Dosya seçimi penceresinde MOV dosyanızın bulunduğu klasörü açın. Ardından  dosyayı VLC’ye yüklemek için çift tıklayın. “Dosya Seçimi” penceresinin altındaki “Dönüştür/Kaydet” tuşuna basın.  Daha sonrasında “Dönüştür” penceresi karşımıza çıkıyor. Dönüştür penceresinde H.264 + MP3 (MP4) öğesini seçin. Bu tuşa tıklayarak MOV formatındaki dosyaları MP4’e dönüştürebilirsiniz.

MOV formatındaki videoları MP4’e dönüştürme farklı bir yol daha mevcut

MOV formatındaki videolar ayrıca FFmpeg uygulamasını indirip de dönüştürülebiliyor. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama kullanıcıların komut satırı kullanıp videolarını dönüştürmeye imkan tanıyor. FFmpeg’i indirdikten sonra arşivin içeriğini bilgisayarınızdaki bir klasöre çıkarın. Ardından MOV videonuzu bulun, sağ tıklayın ve ”Kopyala”yı seçin. FFmpeg’i çıkardığınız klasörü açın ve ”bin” klasörüne erişin. Orada, boş herhangi bir yere sağ tıklayın ve ”Yapıştır” seçeneğini seçin. “Bin” klasöründe boş herhangi bir yere sağ tıklayın ve ”Windows Terminalinde Aç”ı açın. Windows Terminal açıldığında ”ffmpeg -i source.mov target.mp4” komutunu yazın ve Enter’a basın.  Komut alanında ”source.mov” isimli MOV dosyasını ”target.mp4” isimli MP4 dosya adıyla değiştirin. Bu işlemin ardından dönüştürme işlemi tamamlanıyor.

 

İlginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir