Sosyal Medya Püf Noktaları

Mac bilgisayarlara Windows yükleme [Nasıl yapılır?]

Mac bilgisayarlara Windows yükleme [Nasıl yapılır?]

Mac bilgisayarlarda macOS işletim sistemi yüklü gelse de Mac bilgisayarlara Windows da yüklenebiliyor. Bunun için kullanıcıların Intel işlemcili Mac bilgisayarlarına sahip olması yeterli.

Boot Camp ile Mac’leri yeniden başlatırken macOS ile Windows arasında geçiş yapılabiliyor. Mac bilgisayarlarda Windows yüklenmesi için başlangıç diskinizde 64 GB veya daha fazla kullanılabilir saklama alanınız olması gerekiyor. Flaş sürücü gereken bir Mac kullanıyorsanız 16 GB veya daha fazla saklama kapasitesine sahip harici bir USB flaş sürücüye ihtiyaç duyuluyor. Windows’u yüklemek için Mac ile birlikte gelen Boot Camp Yardımcısı’nın kullanılması gerekiyor.

Uygulamalar klasörünüzün İzlenceler klasöründe bulunan Boot Camp Yardımcısı’nı açın. Bir USB sürücü takmanız istenirse USB flaş sürücünüzü Mac’inize takın. Boot Camp Yardımcısı bu sürücüyü kullanarak, Windows’un yüklenmesinde kullanılmak üzere bilgisayarı başlatabilen bir USB sürücü oluşturuluyor. Boot Camp Yardımcısı’nda Windows için kullanmak istediğiniz depolama alanını belirleyin. Windows (BootCamp) bölüntüsünü biçimlendirin. Boot Camp Yardımcısı tamamlandığında Mac’ler yeniden başlatılıyor ve Windows yükleyicisi görüntüleniyor. Yükleyici Windows’un yükleneceği yeri sorduğunda Bootcamp bölüntüsünü seçin ve biçimlendiri tıklayın. Daha sonrasında yönergeleri takip edip Windows’u yükleyin.

Windows yüklemesi tamamlandıktan sonra Mac’iniz Windows’da başlatılıyor ve ”Boot Camp yükleyiciye hoş geldiniz” penceresi açılıyor. Boot Camp’i ve Windows destek yazılımlarını (sürücüler) yüklemek için ekrandaki yönergeleri uygulayın. Yükleme tamamlandığında bilgisayar yeniden başlatılıyor.

Windows hangi Mac bilgisayarlarına yüklenebiliyor?

– 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Air
– 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook Pro
– 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan Mac mini
– 2012 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan iMac1
– iMac Pro (tüm modeller)
– 2013 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan Mac Pro
– 2015 yılında veya daha sonra kullanıma sunulan MacBook

İlginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir