Haberler

Grev Yapan Sağlık Çalışanları, Tıp Bayramında Sosyal Medyanın Gündeminde: İşte Gelen Tepkiler

Grev Yapan Sağlık Çalışanları, Tıp Bayramında Sosyal Medyanın Gündeminde: İşte Gelen Tepkiler

Bir süredir meslekleri sebebiyle maruz kaldıkları fiziksel ve psikolojik şiddete dikkat çekmek isteyen doktor ve diğer sağlık çalışanlarının, seslerini duyurmak adına grev yapması son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye başladı. Sağlık çalışanları kısa bir süre önce bu grevlere bir yenisinin daha ekleneceğini; Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emek-meslek örgütlerinin çağrısıyla 14 ve 15 Mart tarihleri süresince grevde olacaklarını ifade etmişti. 

Polisin karşı çıkması sonucunda kötü görüntülerin ortaya çıktığı bugün gerçekleşen grev ve Tıp Bayramı sebebiyle #doktorumunyanındayım hashtag’i Twitter’da gündem oldu. Hakkında binlerce tweet atılan hashtag ile doktorların dayanışmasına olan desteklerini sosyal medya üzerinden duyuranlar çoğunluktayken, bazı kullanıcılar da grev sebebiyle randevularını iptal eden doktorlara tepkilerini gösterdi. 

Sağlık çalışanları sosyal medyanın gündeminde

doktorlar grevde

Sağlık çalışanlarına uygulanan anlamsız şiddet, sağlık sektörünün problemleri arasında en üst sırada yer alıyor. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları; aldıkları hizmetin sonucundan memnun olmayan, sağlık sisteminin belli bir randevu sistemi üzerinden çalıştığı gerçeğini göz ardı ederek istedikleri şey o an olsun isteyen ve dahası, onların da birer insan olduğunui unutarak robot gibi davrananlar sebebiyle oldukça zor zamanlar geçirebiliyor.

Sözlü bir şekilde başlayan birçok tartışma çoğu zaman fiziksel saldırıya, hatta maalesef ki sağlık çalışanın ölümüne kadar ilerleyebiliyor. Bu konuda adım atılmasını ve şartların düzeltilmesini isteyen sağlık çalışanları da bir süredir seslerini grevler aracılığıyla duyurmaya çalışıyor.

Tıp Bayramı, kötü manzaralarla geçti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir