Haberler

Facebook ve Instagram’ı Çocuklar İçin Daha Güvenli Hale Getirecek Özellikler Geliyor!

Facebook ve Instagram'ı Çocuklar İçin Daha Güvenli Hale Getirecek Özellikler Geliyor!

Facebook ve Instagram’ı bünyesinde bulunduran Meta, bu platformların gençlere zarar verdiği gerekçesiyle uzun süredir eleştiriliyordu. Bu nedenle de şirket, güvenlik önlemlerini artırmak için her iki platforma sürekli olarak bazı yenilikler getiriyordu. Şimdi de bu konuda bir hamle daha yapıldı.

Meta bugün yaptığı bir duyuruda, Instagram ve Facebook’taki çocuklar için yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri getirdiğini duyurdu. Buna göre artık Facebook’a kaydolan 18 yaş altı çocuklar (bazı ülkelerde 16 yaş altı), varsayılan olarak daha güvenli ayarlara sahip olacak.

Facebook’taki yeni kısıtlamalar ile çocuklar için daha güvenli bir ortam oluşturulmak isteniyor

Hâlihazırda uygulamada olan çocuklar için de hamleler yapılacağı şirket tarafından belirtildi. Açıklamaya göre Facebook, 18 yaş altı kullanıcıların bu tarz daha güvenli ayarları seçmeye teşvik etmeye başlayacak. Böylece çocukların arkadaş listeleri, etiketlendiği gönderiler, takip ettikleri kullanıcılar gibi unsurları kimlerin görebileceği konusunda kısıtlamalar gelecek.

Daha da açacak olursak platform, çocukların platformdaki aktivitelerinin yalnızca arkadaşları tarafından görülmesini sağlayarak daha güvenli bir ortam yaratmaya çalışacak. Bu hamlenin, Instagram’ın reşit olmayan kullanıcıların profilini varsayılan olarak gizli yapmasının bir yıl sonrasında geldiğini ekleyelim.

Meta, hem Instagram’da hem de Facebook’ta çocukları kötü amaçlı olabilecek yetişkinlerden korumanın yollarını da test ediyor

Ayrıca çocukların tanımadıkları, kötü niyetli olabilecek şüpheli yetişkinlerden korumanın yolları da test ediliyor. Şüpheli yetişkinler, daha önce farklı çocuk kullanıcılar tarafından engellenen veya şikâyet edilen kullanıcılar olacak.

Meta, Facebook’ta şüpheli yetişkinlerin ‘Tanıyor olabileceğin kişiler’ kısmında gösterilmeyeceğini söylüyor. Şirket, Instagram’da ise şüpheli olarak nitelendirilen bir yetişkin bir çocuk kullanıcının hesabını görüntülediğinde mesaj atmasını engellemek için mesaj butonunu kaldırmayı sağlayacak bir özelliği test ediyor.

Çocukların özel görüntülerinin internette yayılmasını engellemek için bir platform üzerinde çalışılıyor

Bunlara ek olarak şirket, özel görüntülerinin izinleri olmadan paylaşılma ihtimalinden endişe duyan gençler için de küresel bir platform üzerinde çalıştığını aktardı. Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile ortaklaşa çalışan Meta, platformun amacının bu tarz görüntülerin internette yayılmasını engellemek olduğunu kaydetti.

Teknoloji devi ayrıca, platformun sektördeki diğer şirketler tarafından da kullanılabileceğini, gençlerin ihtiyaçlarına yanıt vererek korkunç durumlardan kaçınılabileceğini ekledi. Yeni platform hakkındaki detayların önümüzdeki haftalarda paylaşılacağı da açıklamalarda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir