Haberler

Elon Musk, Twitter CEO’luğunu Bıraktı: Yeni CEO’nun Kim Olacağı Ortaya Çıkmış Olabilir

Elon Musk, Twitter CEO'luğunu Bıraktı: Yeni CEO'nun Kim Olacağı Ortaya Çıkmış Olabilir

Sosyal medya ve iş dünyasının haylaz(!) çocuğu Elon Musk, geçtiğimiz yıllarda daha çok Tesla, SpaceX ve diğer şirketlerinin yaptığı işlerle gündeme gelirken özellikle 2019-2021 yılları arasında kripto para manipülasyonları, son 1 yılda ise Twitter satın alımı ile gündemi meşgul etti. Geçtiğimiz ekim ayında muradına eren ve 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın alan Musk, kendini şirketin tek sahibi ve yöneticisi haline getirmişti.

Twitter kurucusu Jack Dorsey dahil pek çok kişi, Elon Musk’ın Twitter için “Doğru kişi” olduğunu ifade etmiş olsa da Musk’ın satın alımdan bu yana verdiği kararlar, Dorsey dahil hemen herkesin fikrini değiştirmesine ve Musk’ın yönetimden geri çekilmesini talep etmesine neden olmuştu. Bu talep nihayet karşılık buldu ve Elon Musk, yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada CEO’luğu bırakacağını duyurdu.

Twitter’ın yeni CEO’sunun adı açıklanmadı:

elon musk tweet

“X/Twitter’ın CEO’luğu için yeni biri ile anlaştığımı duyurmaktan heyecan duyuyorum.” diyen Elon Musk, anlaştığı kişinin ismini açıklamadı ancak yeni Twitter CEO’sunun görevine 6 hafta içinde başlayacağını belirtti. Şimdilik yalnızca yeni CEO’nun kadın olacağını biliyoruz.

Fakat CEO hakkında bazı bilgiler ortaya çıkmış olabilir:

Musk, yeni CEO’nun adını paylaşmamış olsa da The Wall Street Journal, ortaya güçlü iddialar koydu. Wall Street, durumla ilgili kişileri kaynak göstererek yeni CEO’nun Linda Yaccarino olacağını paylaştı.

Linda Yaccarino kimdir?

linda yaccarino

Linda Yaccarino, ABD’nin en büyük yayın kuruluşlarından NBCUniversal’da 10 yılı aşkın süredir görev yapıyor. Kendisinin şu anki görevi ise küresel reklamcılık ve ortaklıklar başkanlığı. Kendisinin son büyük projelerinden biri, dijital yayın platformu Peacock’ın reklamlı aboneliğini çıkarmaktı.

The Verge’ün Yaccarino’nun bir iş arkadaşından aldığı demeçte Yaccarino’nun Twitter’daki görevi çok istediği de paylaşıldı.

“Çivi kadar sert ve her zaman bu işi istiyordu. Muhteşem uyuyor.”

Yaccarino, geçtiğimiz ay Elon Musk ile bir röportaj yapmış, Musk’a Twitter vizyonunu sormuştu.

Elon Musk, yeni CEO iddialarını doğrulayan nitelikte bir yanıt da verdi:

Yaccarino’nun yeni CEO olacağını öne süren Tweet’lere New York Times yazarı Luke Rudkowski, sert bir geri dönüş yaptı. Rudkowski, Linda’yı eleştirir şekilde “shadow banlar (kısıtlamalar) geliyor.” yorumunu paylaştı. Musk, bu çıkışa tepki göstererek iddiaları neredeyse doğrulamış oldu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir