Haberler

Elon Musk, En Başından Beri Twitter’la Oyun Oynuyormuş! İşte Musk’ın Ortaya Çıkan Mesajlaşmaları

Elon Musk, En Başından Beri Twitter'la Oyun Oynuyormuş! İşte Musk'ın Ortaya Çıkan Mesajlaşmaları

Geçtiğimiz nisan ayında Twitter’ı satın almak üzere teklif sunan Elon Musk, ilerleyen haftalarda Twitter yönetimiyle bot hesaplar üzerine anlaşmazlık yaşamıştı. Musk, bu anlaşmazlığın sonucunda teklifini geri çekerken, önce Twitter Musk’a karşı, daha sonra da Musk, Twitter’a karşı dava açmıştı. Mahkeme tarihine yaklaşırken Musk, Twitter için teklifini beklenmedik bir şekilde yenilemişti.

Tarihi 17 Ekim olarak belirlenen mahkemede delil olarak kullanılacak ifadeler ve kanıtlar günlerdir toplanmaya devam ediyor. Bu kanıtlardan en büyüğü ve tartışmalısı ise 28 Eylül’de Twitter avukatları tarafından ortaya konmuştu. Elon Musk’ın Twitter’da önemli isimlerle yaptığı tüm görüşmeler halka açık bir şekilde paylaşıldı. Peki, o konuşmalarda neler söyleniyordu?

Elon Musk’ın Twitter lehine kanıt olarak sunulan mesajları:

elon musk twitter

Twitter lehine delil olarak sunulan söz konusu mesajlaşmalar, 24 Ocak 2022 tarihinden itibaren başlıyordu. Musk, SpaceX’te görev yapan bilişim teknolojileri yöneticisi Alex Stillings ile konuşuyordu.

21 ve 24 Ocak’ta gerçekleşen bu konuşmada Stillings, Elon Musk’ın e-postasına Twitter adına gelmiş gibi gözüken bazı spam e-postalar görüyor, durumdan şüpheleniyordu. Daha sonra Elon ve Stillings, Twitter yönetimiyle iletişime geçerek hesabı güvence altına almak için çalışıyor, iki faktörlü doğrulamayı yeniden kuruyordu. 

Twitter’ı satın alma fikrinin tohumları 24 Mart’ta atılıyor:

elon musk twitter

Elon Musk’ın Twitter mesajlarında platformu satın alabileceğine dair ilk işaretler 24 Mart’ta görülmeye başladı. Bu tarihte Musk, aynı anda “TJ” olarak anılan ve Palantir kurucusu Joe Lonsdale ile iletişime geçiyor, şu şekilde bir sohbet yaşanıyordu:

TJ: Twitter’ı satın alıp silebilir misin, lütfen!? […] Ya da Twitter’ı satın alıp platformu özgür konuşulabilir yapabilir misin? […] Musk: Belki satın alırım ve konuşma özgürlüğünü düzgün bir şekilde desteklemesi için değiştiririm.

elon musk twitter

Musk, bu sohbet sırasında “Twitter açık kaynak olmalı” paylaşımını yapıyor ve bu paylaşım üzerine Lonsdale bir mesaj yazıyor. Lonsdale, Musk’a katıldığını ve sansürün olmaması gerektiğini söylüyordu. Ayrıca “Şu anda olan şey gizli bir yolsuzluk!” diyor, Musk da bu mesajı beğeniyordu.

Tohumlar iyice yeşerdi: Jack Dorsey ve Musk konuşuyor:

elon musk twitter

Belgelerde 26 Mart günü Jack Dorsey ve Musk arasında geçen bir konuşmadan da kesit yer alıyor. Bu konuşmada Dorsey, yeni bir sosyal medya platformuna ihtiyaç duyulduğunu, fakat bunun bir şirket olamayacağını söylüyor. Üstelik kendisinin ayrılık nedenini de buna bağlıyor. Elon Musk ise Dorsey’e “Peki bu platform nasıl olmalı?” sorusunu yönlendiriyor. Jack’in cevabı ise şu şekilde:

“Protokolün sahibi olmayan ancak sadece bu protokolü geliştiren bir kuruluş tarafından fonlanan, açık kaynak protokolü olması gerektiğine inanıyorum. Signal’in yaptığına benzer bir şey. Reklam modeli bile olmamalı. Öteki türlü hükûmetler ve reklamverenlerin kontrol ve etki etmeye çalıştığı bir yüzeye sahip olacaksın. Arkasında merkezileştirilmiş bir varlık varsa saldırıya uğrayacaktır. Karışık bir iş değil, sadece doğru yapılmalı ve böylece Twitter’a olanları tekrar yaşamamalı.”

Elon Musk, bu yazının ardından Jack’in fikrine “Çok ilgi çekici” cevabını veriyor. Dorsey ise bir sonraki mesajında yine Twitter’da yapılan hatalardan, hiçbir zaman şirketleşmemiş olması gerektiğinden ve aslında bu yüzden şirketten ayrıldığını tekrar anlatıyor. Bunun ardından Dorsey ve Musk, bir görüşme planlıyorlar.

Elon, 1 saat sonra Twitter yönetim kuruluyla iletişime geçiyor:

elon musk twitter

Musk, Dorsey ile konuştuktan sadece bir saat sonra Twitter yönetim kurulu üyesi Egon Durban ile iletişime giriyor. Elon, Durban ile bir görüşme ayarlıyor. bu görüşmenin sonucu, iki sonraki mesajlaşmada açıkça görülebiliyor…

Oracle kurucusu Larry Ellison, Musk’a ulaşıyor: “Yeni bir Twitter’a ihtiyacımız var”:

26 Mart’ı 27 Mart’a bağlayan gece Larry Ellison, Elon Musk’a “Elon, önümüzdeki günlerde seninle görüşmek istiyorum. Yeni bir Twitter’a ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanıyor. Bunun ardından Musk ve Larry ikilisi görüşme ayarlıyor.

Durban ile görüşen Musk, 1 günden kısa sürede yönetim kuruluna kabul edildi:

elon musk twitter

Elon Musk’ın yönetim kurulu hakkında görüşme yaptığı Egon Durban, bir gün sonra bir özel mesaj grubu oluşturuyor. Bu grupta Twitter CEO’su Parag Agrawal, Bret Taylor ve Twitter yönetiminden ‘Martha’ da yer alıyor. Durban, gruba gönderdiği mesajda Musk’a yönetim kurulunda olabilecek olmasının herkesi sevindirdiğini belirtiyor. Görüşmeler, ilerleyen günlerde yapılıyor.

İlerleyen günlerde neler yaşanıyor?

Musk, ilerleyen günler boyunca Twitter CEO’su Parag, Martha ve Bret Taylor ile görüşmeler yapıyor, bu süreçte ise daha önce Twitter’ı satın almak isteyen Sam Bankman-Fried ile iletişime geçiyordu. Bu görüşmeler, 3 Nisan’a kadar uzuyordu.

4 Nisan’da Musk, Twitter’ın en büyük pay sahibi oldu:

Musk, Twitter yönetimiyle görüşmelerini sürdürürken 4 Nisan günü büyük bir sürpriz geldi. Bu sürpriz, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu aracılığıyla sunulan, Musk’ın Twitter’ın %9,2’sini satın aldığı duyurusuydu. Duyuruyla birlikte Twitter yönetimi, Musk ile iletişime geçti. Musk’ın yönetim kuruluna dahil edilmesi süreci hızlandırıldı.

elon musk twitter

Musk, Parag ve Twitter yönetimi ile yapılan mesajlaşmalarda Elon, ilk etapta kabul ettiği yönetim kurulu davetini aynı gün içinde geri çeviriyordu. Fakat Musk, bu mesajın üzerinden bir gün sonra yönetim kuruluna katılmayı tekrar kabul ediyordu.

Musk’ın kararsızlığının ardından Elon ve CEO Parag’ın, Elon’ın yönetim kuruluna kabul edildiği duyurusunu birlikte hazırladıkları da görülüyordu. Parag, hazırladığı ve bizim de gördüğümüz paylaşımı önce Elon’a gönderiyor ve Elon’ın onayını aldıktan sonra aynı şekilde paylaşıyordu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir