Haberler

Oluşması Milyonlarca Yıl Süren Kapadokya’daki Peri Bacalarının Yok Edildiği İddiası İnfial Yarattı: İşte Tartışmaların Özeti

Oluşması Milyonlarca Yıl Süren Kapadokya’daki Peri Bacalarının Yok Edildiği İddiası İnfial Yarattı: İşte Tartışmaların Özeti

Daha önce Gümüşhane’deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün dibinde hazine aramak için nasıl yok edildiğini hatırlarsınız. Ayrıca yine 12 bin yıllık Hasankeyf’in betona gömülmesi gibi olaylar ülkemizdeki çoğu insanı, doğal ve tarihi miraslarımızın geleceği konusunda endişelendirmişti. 

Bu endişelerin arasına, şimdi de oluşumu 60 milyon yıl alan Kapadokya’daki peri bacaları da eklendi. Peki Kapadokya’da neler oluyor? Peri bacaları gerçekten de iş makineleri ile yıkılıyor mu? Sosyal medyaya yansıyan detaylar üzerinden bir derleme yaptık.

Oluşumu 60 milyon önceki bir volkanik patlamalarla başlayan peri bacalarının yer aldığı Kapadokya; 5 ilimize dağılan 250 kilometre karelik bir doğal miras: 

kapadokya

Geçen milyonlarca yıl içerisinde sel suları ve rüzgarların toprağı aşındırmasıyla oluşan bu yapılara dünya üzerinde oldukça nadir rastlanıyor. İnsanların yerleşik hayata geçmesinden sonra şehirleştikleri Kapadokya’da pek çok tarihi ev ve dini yapı da var. Bir başka deyişle peri bacaları ve Kapadokya sadece ülkemiz adına değil, tüm insanlık adına sahip çıkılması gereken doğal miras.

Ağustos 2022’de Kapadokya Çevre Platformu, bölgede yapılan yol çalışmalarıyla “yıkılmadık peri bacası kalmayacak” açıklamasında bulunmuştu:

Kapadokya havadan görüntü

Platformun sözcüsü Mükremin Tokmak’ın Cumhuriyet’e yaptığı açıklamalar gündemde geniş yer bulmuştu. Kendisinin peri bacalarına zarar verildiğini iddia ettiği bu açıklaması sırasında yol çalışmalar 1,5 ayını geride bırakmıştı. Açıklamanın tamamı şu şekildeydi.

“Alttaki kayaları keserek ve bir Bizans manastırını yok ederek buraya yol açıyorlar” diyen Tokmak, “Yapımı süren yol güzergahında peri bacaları, manastırlar, inanılmaz oluşumlar var. Neredeyse Saklı Kilise’nin üzerinden geçiyor yol. Burası 45 metrelik bir dağ kütlesini rampayı düzlemek için yukarıdan aşağıya doğru oyuyorlar. Buralarda inanılmaz bir yarık açacaklar. O bölgede kırılmadık, yıkılmadık bir peri bacası, manastır kalmayacak. İleride de aynı gerekçeyle, araçların sarsıntısı nedeniyle ciddi bir hasara neden olacak. İnanılmaz bir katliam var ve kimsenin sesi çıkmıyor” diye konuşmuştu.

Peki peri bacalarına zarar verdiği iddia edilen yol nereye yapılıyor? 

Kapadokya yol çalışması

Mevcut karayoluyla aralarında 4,9 kilometre mesafe bulunan Ortahisar ve Göreme ilçeleri arasında yapılan bir çalışmadan söz ediliyor. Bu iki ilçe arasında, iddialarda da vurgulandığı gibi pek çok tarihi yapı var. En önemlisi de Kapadokya içerisinde kalan bir alan olduğu için endişeler daha yol çalışmaları başladığından beri var, çalışmalar ilerledikçe endişeler de büyüyor. 

Tartışmalardan yaklaşık 1,5 ay sonra yayınlanan şu video, peri bacalarının yol yapım çalışmaları için yıkıldığı iddiasını yeniden gündeme getirdi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir