Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ Videosu, Twitter’ın En Çok İzlenen Videosu Oldu: Peki Listede Başka Kimler Var?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ Videosu, Twitter’ın En Çok İzlenen Videosu Oldu: Peki Listede Başka Kimler Var?

Seçimler yaklaşırken sosyal medya, tüm dünyadaki seçimlerde olduğu gibi ülkemizdeki liderler için de önemli bir iletişim kanalı haline geldi. Hatta öyle ki mitingler veya geleneksel medyaya yaptıkları açıklamalar da dönüp dolaşıp sosyal medyada tartışılıyor, yeni gündemler yaratıyor. 

Elbette bu durum şaşılacak bir şey değil. Ancak 2023 seçimleri için görülüyor ki Türkiye’deki seçmenler, daha önce hiçbir seçimde olmadığı kadar sosyal medyaya entegre şekilde mesaj tüketiyor. Bu durumun en somut kanıtı ise CHP Genel Başkanı ve Millet İttikafı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı ‘Alevi’ başlıklı video oldu. 

NOT: Bu haber, söz konusu videoda yer alan açıklamalar ve video sonrasında gerçekleşen tartışmalardan bağımsızdır. Sadece Twitter’ın istatistiklerine göre en çok izlenen videolar hakkında hazırlanmıştır. 

Başlamadan önce: Twitter’da 2 farklı “görüntülenme” sayısı yer alıyor, önce bunu açıklayalım:

twitter istatistikleri

Video üzerinde çıkan “görüntüleme” sayısı: Videonun kaç kez izlendiğini gösteriyor Tweet’in altında çıkan “görüntülenme” sayısı: Tweet’in kaç görüldüğünü gösteriyor

Video üzerinde çıkan siyah kutucuk üzerindeki “görüntüleme” sayısı, uzun yıllardır Twitter’da paylaşılan tüm video içerikli tweet’lerde gösteriliyor. Söz konusu tweet’in değil, o tweet’teki videonun o ana kadar “kaç kez izlendiğini” ifade ediyor. Ayrıca bu izlenme sayısı “tekil izlenme” değil, yani bir kullanıcı videoyu 5 kez izlerse video üzerindeki görüntülenme sayısına +5 ekleniyor. Tekil izlenme sayısı ise sadece hesap sahipleri ile paylaşılıyor ki bu da yukarıda, Webtekno Twitter hesabının bir videosu üzerinden verdiğimiz örnekte açıkça görülebilir.

Tweet’in altında çıkan “görüntülenme” sayısı video, görsel, sadece metin farketmeksizin tüm tweetlerde yer alıyor. Bu özellik, Elon Musk’ın yönetimiyle birlikte 22 Aralık 2022’de Twitter’a getirildi ve bu tarihten sonra atılan tweetlerin hepsinde o tweetin kaç kez görüntülendiği açıkça gösteriliyor. Eğer bu tarih öncesinde atılmış bir tweet’e bakacak olursanız, görüntüleme sayısını göremezsiniz.

Twitter’ın İngilizce versiyonunda Tweet’lerin altındaki görüntülenme sayısı “Impression”; video üzerindeki görüntülenme sayısı ise “Views” olarak ifade ediliyor. Ancak hesap sahibi dışındaki tüm kullanıcılara bu istatistik “Views” adıyla gösteriliyor. Bu sebeple Twitter’ın Türkçe versiyonunda, her iki istatistik de “Görüntülenme” olarak veriliyor. Bu da kafa karışıklığı yaratıyor. Aslında video üzerinde yer alan “görüntülenme” yerine “izlenme” yazsa bu kafa karışıklığı ortadan kalkacak. Bunun için de Twitter ekibinin Türkçe’ye daha hakim olması gerekiyor. 

Twitter’ın en çok izlenen videoları: 

1. “Alevi” videosu, @kilicdarogluk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir