Haberler

Akaryakıt Zammı Tartışmaları Alevlendi: EPGİS ve EPDK Başkanı Arasındaki Tartışma Sosyal Medyanın Gündeminde

Akaryakıt Zammı Tartışmaları Alevlendi: EPGİS ve EPDK Başkanı Arasındaki Tartışma Sosyal Medyanın Gündeminde

Son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan sürekli artış, toplumun her kesiminin tepkisini toplamış durumda. Özellikle geçtiğimiz bir haftada neredeyse her gün zam gelen akaryakıt fiyatları için bugün de bir zam kararı açıklanmıştı.

Gelecek zamların duyurusunu yapan ve gündemin takip edildiği en önemli kaynaklardan olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), akşam saatlerinde yaptığı bir başka açıklama ile zamların iptal edildiğini bildirmişti. Gerekçe ise bugün brent petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüş olarak gösterildi. EPGİS, akaryakıt fiyatlarında yaşanan bu düşüş sebebiyle, söz konusu zammın iptal edildiğini açıkladı.

EPDK Başkanı ‘EPGİS zam dediğinde, zaten zam yoktu’ dedi

EPDK başkanı CNN açıklama

Açıklanan bu ‘zam iptali’ kararı sonrası sosyal medyada zamların brent petrol fiyatının gerilediği seviyeye çekilmemiş olmasına yönelik eleştiriler başlamıştı. Bu tartışmalar devam ederken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, katıldığı bir programda konu hakkında bazı kritik açıklamalarda bulundu.

Yılmaz’ın konu hakkındaki açıklamaları şu şekildeydi;

”EPGİS’in ‘zam’ dediği zaman zam zaten yoktu. Dünyanın her tarafında bunun maliyeti aynı. Ukrayna savaşından kaynaklı Akaryakıt ürünlerinde de ciddi anlamda fiyat artışı oldu. Neticede Rusya dünyanın tedarikçisi. Oralardaki navlunlar, gemi nakliyeleri süreci etkiliyor. Zam yapılmadı. Bunu tasfiye ediyorum. Gece 24.00’ten sonra böyle bir zam yapılabilir tadilinde bulunuyorlar. EPGİS denilen sendika, ‘Zam gelecek’ diyor kesin bir dille. Bugün de düşüşü görünce ‘Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç yok’ dediler. Biz takip ediyoruz. Zam kararı yoktu ama böyle bir beklenti vardı. Gece 22.00’de de netleşecekti bu akaryakıt fiyatları. Ciddi bir şekilde düşüş oldu.

Bazen ham petroldeki düşüş işlenmiş akaryakıtta aynı oranda düşmemiş olabiliyor. Bu fiyatlar Genova’daki uluslararası piyasada belli oluyor. Uluslararası fiyatlar var. Aşamaları var, diyelim ki 19.30’da da görebiliyorsunuz ama 22.00’de görüyoruz. 19.30 ile dünkü fiyatlar farklıydı. Fiyat değişimini değiştirecek bir şey olmadı. EPGİS gündüzden tahminde bulundu. 19.30 veya 22’deki fiyatları görmeden bir şey söylemek doğru değil. Biraz kendi reklamlarını yapmak için EPGİS’in yaptığı yanlış. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Vatandaşları akaryakıt istasyonlarına yığıyorlar. Yapılan bir zam yok, bu zamları da biz yapmıyoruz. Uluslararası bir formülü var. EPDK zam yaptı, iptal etti… Yok böyle bir şey.’

EPGİS’ten konuya yönelik açıklama gecikmedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir